Revit ve BIM

Yapı tasarımındaki ortak çalışmanın barındırdığı farklı disiplinlerin (mimarlık, inşaat mühendisliği, elektrik mühendisliği, makine mühendisliği, tesisat, vb) aynı platformda çalışmasını sağlayarak bilgisayar ortamında şantiyeyi elde etmemize olanak verme anlayışına kısaca BIM(Building Information Modelling) diyoruz. Bu tanım daha da genişletilebilir.

Autodesk Revit ve mimarlar için spesifize edilmiş Autodesk Revit Architecture ise, BIM felsefesinin uygulanması için geliştirilmiş arayüzler. Tasarıma katkı serüvenine CAD programlarıyla başlayan Autodesk, BIM kanalına 2010’lu yıllarda Autodesk ArchiCAD ile bir giriş yaptı, ve daha sonra Revit ile bu işte ciddi olduğunu belli etti.

Tahmin ediyoruz ki, Revit, hala piyasada en etkin program olan AutoCAD’i bir süre sonra tahtından indirecek. Yurtdışındaki mimarlık ofislerine ‘Revit Specialist'(dikkat ediniz, mimar veya mühendis diploması olmaksızın) olarak eleman alımlarına başlandı bile. Yapı sektöründe iş alan firmalar, Revit arayüzü altındaki ‘Family’ sekmesi dahilindeki farklı mimarlık elemanlarının(cephe kaplamasından tutun kapı koluna, çelik kirişten tutun sifona kadar) tasarımlarını ve birebir modellerini, Revit’in internetteki database’ine eklemeye başladılar. Bu da, bu arayüzün piyasa tarafından tanındığını gösteriyor.

Revit ve BIM, kesinlikle öğrenilmesi ve uygulanması gereken programlama ve kavramlardır. Fakat dikkat edilmelidir; tasarlarken bu arayüzler yalnızca birer araçtır. Sağladıkları kolaylıklar itibariyle işi kolaylaştırmaktadırlar, tam olarak bu yüzden tasarlama aşamasında yalnızca son adımları oluşturmalıdırlar.

 

Revit Architecture ile ilgili tutorial videoları (Türkçe) yolda.

Reklamlar

2 thoughts on “Revit ve BIM

  1. Ufak bir düzeltme:
    ArchiCAD Autodesk’in değil Graphisoft’un yazılımıdır ve her sene güncellenmeye devam etmektedir. Revit ve ArchiCAD iki rakip olarak görülüyor.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s