Başlıksız-2

İçinde bulunduğumuz mekan yanlızca bir hacmi mi belirtir? Yanlızca altında olduğumuz bir çatı mıdır? Yoksa bize anlatmak, yaşatmak, hissettirmek istediği bir hikayesi var mıdır? Bu hikayeler mekan içerisinde nasıl hayat bulur, nasıl kurgulanır, bu kurgunun ortaya çıkardığı elementler nelerdir? Bu kurguların mekanda yansımaları farklı evrenlerde nasıl karşılık bulur?

İşte bu sorulardan yola çıkarak bize sonsuz ufuklar açan sanal mekan arayışlarına girdik. Bu sanal mekanlarda bize sunulan-sunulmaya çalışılan deneyimler, hisler ise workshop’un asıl temelini oluşturmaktadır.Workshop’ta irdelenen bir diğer konu ise farklı tasarım araçlarının fikir geliştirme yöntemleri olarak tasarım sürecine katılması ve bunların etkisinin nasıl olacağının incelenmesiydi.

-Bu bağlamda mekanları kurgulamaya onların hikayesini yazarak başladık.Taşkışla ile ilişki kurarak gerçek hayatta yansımalarının ne olacağını da düşünmeye çalıştık. -Çıkan hikayelerden hareketle Photoshop programını kullanarak digital kolajlar ürettik ve mekanları görsel olarak zihnimizde canlandırmaya çalıştık. -Ardından 3DS Max modelleme programı ile 3 boyutlu olarak canlandırmaya çalıştık. -Ancak mekanların tam oturmamasıyla aşina olduğumuz maket ile modellemeden yardım aldık. -Bu aşamadan sonra program ile modellemeye dönerek mekanların üretimine devam ettik ve sonlandırdık.

Bu mekanların oluşturulması sırasında bir kaç kez Android işletim sistemli mobil cihaza çıktı alındı ve Google Carboard ile mekan deneyimlendi. Sonuç ve yaşatılmak istenen deneyim doğrultusunda çalışmaya devam edildi.

DSC_0564 DSC_0605 DSC_0738 DSC_0783 DSC_0803 DSC_0824

 

 

 

gdg

 

alperen a5 enesdamla a5 iremcem a5 senadidem a5 serdarbuğra a5

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s